Základní informace o poháru

Změny pro rok 2018

Pro nový rok jsme pro vás nachystali několik změn a úprav:

Termíny a disciplíny závodů

Některých závodů ubyde, něco naopak přibyde. Obtížnost a boulder s rychlostí bude pouze1x, Maraton si pro trénink a správné hecování dáme 2x, nově přibyde samostatný pískovcový závod ve stavění, spárařině a jiných vychytávkách. Tomu bude předcházet pískovcový workshop, abychom vám všechny tyhle věcičky a vychytávky mohli ukázat. No a pokud se podaří, tak bychom rádi uspořádali i nějaké venkovní závody v letním období. Termíny ostatních závodů jsou naopak v období, kdy bývá venku většinou škaredě a stejně byste chodili brousit překližku. Závody dětí pak budou probíhat v neděli namísto soboty, abychom na ně byli více fit.

  • 16. a 18. únor - Maraton na L.S.D.
  • 23. a 25. březen - Obtižnost a Rychlost na Komecu (start kvalifikace pro dospělé 26. 2.)
  • 16.- 19. dubna bude v rámci Zlaté Lezečky probíhat Pískovcový workoshop v Kuřimi na L.S.D. , taková předpříprava na pískovcovou sezónu a také na pískařské závody na podzim
  • 5. a 7. říjen - boulder na L.S.D.(start kvalifikace pro dospělé 10. 9.)
  • 2. a 4. listopad - pískovcové závody v kuřimi na L.S.D. (tam můžete zužitkovat ten workshop a to co nalezete přes sezonu)
  • 30. listopad a 2. prosinec - Závěrečný Maraton na Komecu

Způsob kvalifikace pro boulder a obtížnost u dospělých

Tyto dvě disciplíny budou u dospěláků probíhat v podstatě formou ligy s vyvrcholením v podobě závodu jako finále. V praxi to bude vypadat tak, že postupně zveřejníme několik cest nebo boulderů a vy je můžete přelézat během celého kvalifikačního období (cca měsíc). V den závodů pak přibydou poslední 2 kvalifikační kousky a samozřejmě Finále, na které díky tomu zbyde větší prostor

Během kvalifikačího období přibydou každý týden nové cesty/bouldery, které můžete přelézat . V den závodů se objeví na stěně poslední “bonusové” kvalifikační cesty či bouldry a samozřejmě finálové cesty.

Standartní kvalifikační cesty jsou lezeny stylem „RP". Tedy s možností si cestu během kvalifikačního období natrénovat, závodníkovi se pak počítá nejvýše dosažená expreska dosažená při pokusu lezeném čistě bez odsedu. “Bonusové” cesty, které přibydou přímo v den konaní finále závodu se polezou stylem "flash" tedy počítá se, k jakému chytu dolezete na první pokus bez odsedu.

Je na každém závodníkovi zda si kvalifikační cesty odleze během kvalifikačního období anebo až přímo v den finále závodu. Pouze bonusové kvalifikační cesty se budou povinně přelézat až v den finále závodu stylem flash.

Můžete tedy na stěny chodit před závody libovolně a cesty klidně trénovat. Pokud cestu vylezete týden před závody třeba na 10. pokus, počítá se jako vylezená a v den závodu už ji nemusíte lézt znovu (pokusy nehrajou roli, píše se jen vylezl nebo kam nejdál dolezl při nejlepším pokusu bez odsedu). Vylezené cesty si pak můžete zapsat přímo online v registračním formuláři viz Registrace - stačí s zaregistrovat, zkopírovat si nahoře odkaz přímo na Vámi otevřený formulář a můžete se pak kdykoliv k němu vrátit. Budiž vám to jako výhoda za váš poctivý trénink. Protože mi dospělí jsme líní tvorové nemusíte pak chodit na začátek kvalifikace, ale můžete dojít klidně později dle vlastního uvážení. Stačí abyste se stihli před finálem rozlézt na dvou kvalifikačních cestách a rychlolezení nebo v x bouldrech. Přijít ale můžete klidně dřív a kecat s námi u piva.

Pokud dorazíte na všechny cesty až v den závodů, tak obtížnost se poleze klasicky stylem FLASH (do prvního odsedu), u boulderů se počítjí TOPY a počet pokusů.

U dětí budou závody probíhat stejně jako doposud - kvalifikace v den samotného závodu. U vás mladších chceme dbát na to, abyste si pořádně zalezli. Vy máte energie ještě dost a potřebujete pořádně trénovat. Většinu kvalifikačních cest si ale budete moct vyzkoušet už před závody a na závodech to jen zúročíte.

Pozn. - kvalifikace dětí ale nebude úplně stejná jako ta dospělácká, takže nebudete mít úplnou jistotu že trénujete správnou cestu, ale k zlepšení vám to jistě pomůže.

Pískovcový workshop

Můžete přijít a vyzkoušet si komínové lezení, spáry, rajbáky, nahazování, stavění, uzlování atd. Děláme to pro to abychom vám přiblížili lezení venku na pískovcových skalách, které má u nás v Česku velkou tradici. Rádi bychom abyste to pak zužitkovali venku na skalách. Workshop bude probíhat 16 - 19. dubna na L.S.D. Kuřim a konkrétní info a podoba workshopu bude včas zveřejněna v Harmonogramu Zlaté lezečky a obesláno mailem.

Pískovcové závody

Do těchto závodů bude zařazeno několik různých disciplín. Především to bude pískovcové stavění kde se po vzoru mistrovství světa ve stavění bude soutěžit v ideálně 5-ti členných týmech. Dále se bude soutěžit ve spárovém a širočinovém lezení, pískařském boulderingu, stavění ze sedačky, nahazovní kruhu či lezení rajbáku. Bude to takový den plný poctivé pískařiny. Protože to všechno by měl všestranný lezec umět. Můžete zde zužitkovat workshop a vaše zkušenosti ze skal

Venkovní závody

Tyto závody jsou zatím zahaleny rouškou tajemství a tak trochu nejistoty. Pokud se ale zadaří, máte se rozhodně na co těšit.

Trička

Nově jsme také naše stránky rozšířili o sekci Trička . Zde si budete moc vyplnit rovnou formulář a tričko si pak objednat. Pokud zrovna nebude necháme vám ho natisknout. Zatím jsme v tom moc pružní nebyli a chtěli bychom to změnit.

Google kalendář

V kalendáři (pod menu na levé straně) pak postupně najdete další akce co plánujeme v tomto roce.

Všeobecná pravidla závodů

Závodníci jsou povinni při lezení i během pohybu v areálu závodiště dbát na bezpečnost jak svou, tak i ostatních osob, zásad slušného chování a řídit se pokyny pořadatelů.

V případě lezení cest na prvním konci lana (kde nebude lano shora – Top-rope) je závodník povinen se průběžně zajistit ve všech jistících bodech dané cesty a to tak, aby nejpozději ve chvíli, kdy míjí jistící bod ve výši kolen již byl v tomto jistícím bodě zajištěn. Myslete na to, že podlaha je tvrdá.

Do rozhodnutí o celkovém pořadí se budou započítávat všechny závody, s výjimkou toho nejhoršího u každého závodníka. Každý má tedy nárok na jednu omluvenku z důvodu nemoci či nemohoucnosti podepsanou od osoby vám nejmilovanější.

V případě remízy na některé z bednových pozic rozhodne jiná mimo lezecká soutěž pro pobavení diváků, případně další podobně obtížná cesta. Záleží, na čem se dohodnou remízující závodníci. Pořadatelé budou mít pro tento případ připraveny rozřazovací soutěže.

Závodů se může zúčastnit a vyhrát je příslušník jakékoliv národnosti, pokud s tím budou souhlasit pořadatelé.

Jelikož se jedná o amatérské závody „pro srandu králíkům“ bude v případě přítomnosti některého ze závodních lezců reprezentace Čr, českých pohárystů, mistrů Čr, jiných republik atd. zřízena speciální mimosoutěžní kategorie pro mimozemšťany a supermany. Pokud s tím budou souhlasit, budou požádáni jako předskokani jednotlivých lezeckých cest. Jinak si s námi mohou zalézt také.

Aby vám doma věřili, že jste soutěžili, tak se vás budeme snažit zvěčnit na fotografiích, které se pak pokusíme použít pro další propagaci závodů, abychom získali sponzory, kteří by nám dali lepší ceny pro závodníky. Nepočítejte ale s žádnou odměnou za takto pořízené fotografie, které se mohou objevit na webech partnerů a sponzorů závodů. Kdo nesouhlasí s fotografováním, dostane na začátku závodu papírovou tašku, kde si bude moct vystřihnout díry na oči.

Systém celkového bodování:

V rámci poháru o Zlatou lezačku, pohár všestranného lezce, se soutěží v lezení na obtížnost, na rychlost, v lezeckém maratonu, v boulderingu a v klasickém pískovcovém stavěni. Jednotlivé lezecké závody se při vyhodnocování vzájemně sčítají do celkového bodování. Na konci roku budou vyhlášeni nejlepší lezci a lezkyně ve svých kategoriích.

V jednotlivých dílčích etapách pohárů se udělují menší ceny. Na konci roku vítězové svých kategorii získají putovní pohár Zlaté lezečky a první tří místa rovněž věcné ceny od sponzorů závodů.

Soutěží se v následujících kategoriích:

  • Profíci Muži a Profíci Ženy
  • Hobíci Muži a Hobíci Ženy
  • Děti do 7 let včetně
  • Děti od 9 let včetně
  • Děti do 12 let včetně
  • Děti do 15 let včetně

Z každého závodu je možné obdržet maximálně 100 bodu za 1 místo. Další body se rozdělují podle počtu účastníku na závodě. Přiklad. Při 10 účastnících každý dostane podle svého umístění po 10 bodech. 1. Místo 100 bodu, 2. Místo 90 bodu atd.

Bodování Profi kategorie:

Body se sčítají normálně do celkového bodování. Za Profíka je všeobecně považován ten, kdo se umístí do cca 10 místa bez ohledu na to, jak se cítí býti Hobíkem. Jste na to holt moc dobří. Finále (obtížnost,boulder, rychlost) se na vaše protesty účastnit nemusíte, ale body vám budou započteny normálně jako byste byly poslední v Profi kategorii.

U žen jsou za Profíky považávany ty lezkyně, které se umístí do cca 6 pozice. Upravíme případně podle počtu závodnic.

Bodování Hobby kategorie:

Kdo se v rámci závodu umístí cca na 11 a nižší pozici je všeobecně považován za Hobíka. I když budete protestovat a tvářit se jako sebe větší Profíci, holt se vám tentokrát nezadařilo. Hobík na rozdíl od Profíka si nestěžuje, je to pod jeho úroveň.

Ti, kdo se na konci roku umístí na stupních vítězů, v Hobby kategorii musí mít nejméně 60% těchto bodů získaných z umístění v Hobících, aby se nestalo, že nám to vyhraje nějakej Profík.

A ano, nenechte se zmást, i Hobíci si zaslouží medajle v jednotlivých dílčích závodech. Od 11. do 13. místa odmažeme 10, a hned jste 1.-3.! U žen upravíme podle počtu závodnic.

Dětské kategorie

Body se sčítají normálně do celkového bodování ve své kategorii podle věku (není hobby kategorie). V případě dosažení vyššího věku v průběhu roku u některého závodníka zasedne obzvláště odborná komise, která posoudí jeho výkonnost, estetický dojem z předchozích závodů a rozhodne o jeho zařazení do původní kategorie.

Celková pravidla ke stažení zde: Pravidla závodu Zlatá lezečka