Disciplíny poháru:discipliny

Celková pravidla ke stažení zde: Pravidla závodu Zlatá lezečka

Lezení na obtížnostobtiznost

Lezení na obtížnost bude u dospělých probíhat formou ligy - kvalifikace bude trvat zhruba měsíc a během ní se můžete navzájem hecovat kdo doleze v kvalifikačních cestách nejdál. Cesty budou přibývat postupně během celého kvalifikačního období a budou jasně označeny kartičkou Zlaté lezečky a zvěřejňovány na webu Zlaté lezečky.

Standartní kvalifikační cesty jsou lezeny stylem „RP“. Tedy s možností si cestu během kvalifikačního období natrénovat, závodníkovi se počítá nejvýše dosažená expreska. Bonusové cesty, které přibydou přímo v den konaní finále závodu se polezou stylem "flash" tedy počítá se, k jakému chytu dolezete na první pokus bez odsedu.

Je na každém závodníkovi zda si kvalifikační cesty odleze během kvalifikačního období anebo až přímo v den finále závodu. Pouze bonusové kvalifikační cesty se budou povinně přelézat až v den finále závodu stylem flash.

Finále je pak lezeno stylem „On-sight“. Tedy start finalistů z izolace bez možnosti vidět někoho cestu lézt ani si ji zkusit předem.

Při lezení smí závodníci používat pouze plochu lezecké stěny, její strukturu, hrany a chyty dané soutěžní cesty.

Závodníkům je zakázáno požívat k lezeckému postupu cokoliv, co není součástí cesty. Zejména jistící prvky (nýty, expresky apod.) Chápeme, že se člověk občas bojí a potřebuje si z nějaké té expresky cvaknout, ale to už bychom pak mohli rovnou udělat závody v hákování, kde bychom pak vyhráli všichni.

Dále vycházejte z předpokladu, že co není výslovně zakázáno, je povoleno. Dírky na chyty, ale taky zkoušet nemusíte.

U dětí budou probíhat závody standartně. Děti mají totiž energie dost a účelem závodů je pořádně je unavit. Na každou cestu mají 1 pokus, počítá se chyt, kam dolezli nejvýše bez odsedu a ideálně se hned hlásí rozhodčímu. Presky, jiné chyty apod do cesty nepatří.

Boulderbouldering

Bouldering bude u dospělých probíhat formou ligy - kvalifikace bude trvat zhruba měsíc a během ní se můžete navzájem hecovat kdo vyleze nejvíce boulderů. Bouldery budou přibývat postupně během celého kvalifikačního období a budou jasně označeny kartičkou Zlaté lezečky a zvěřejňovány na webu Zlaté lezečky.

U boulderů se standartně budou počítat TOPY - tedy vylezené bouldery. Pokusy u boulderů si závodníci počítat nemusí, vyjma bonusových boulderů, které přibydou přímo v den konaní finále závodu, kde si pokusy prosím počítejte.

Vaší snahou bude přelézt co nejvíc boulderů a u bonusových i na co nejméně pokusů.A ti nejlepší nám pak předvedou výkony ve finále.

Každý závodník si bude moci stáhnout bodovací kartu jednotlivých boulderu, kam si bude sám zaznamenávat jednotlivé pokusy a přelezy.

Je na každém závodníkovi zda si kvalifikační bouldery odleze během kvalifikačního období anebo až přímo v den finále závodu. Pouze bonusové kvalifikační bouldery se budou povinně přelézat až v den finále závodu.. Kdo bude chtít, může si tedy ve finálový den přijít přelézt pouze pár boulderů.

U dětí budou probíhat závody standartně - v den závodů, pokusy se počítají a přelez se hlasí s nadšením rovnou rozhodčím. Děti mají totiž energie dost a účelem závodů je pořádně je unavit.

Boulderů bude samozřejmě celá kupa, tak aby si zalezli opravdu všichni.

Lezecký maraton – vytrvalostní lezení

Cílem závodů je od startu do konce závodů vylézt co nejvíce cest, co jsou na stěně postavené.

Každá cesta bude mít své číslo, název a bodovou hodnotu. Po registraci každá dvojice obdrží bodovací kartu, kde bude toto číslo, název cesty a body k ní příslušející zaznamenány.

Cesty se polezou stylem AF (all free), tedy s možností odsednutí v jednotlivých cestách bez nutnosti spustit se dolů. Pokračovat ale musíte tam kde jste skončili, žádne používání presek, jiných chytů či vynechání těžkého místan není povoleno. Cestu byste neměli také celou prosedět, přeci jen kromě toho, že zdržujete sami sebe tak tím zdržujete i ostatní. Cesty bude možnost trénovat před závody.

Cesta se započítává při procvaknutí posledního jištění/držení posledního chytu cesty. Každý z dvojice může vylézt každou cestu pouze jednou. Body z jedné cesty se tedy mohou do týmu počítat dvakrát.

Časový limit na cestu od nástupu do posledního chytu je 5 minut. Hrajeme pokud možno na fair play, ale za nějakou tu vteřinu navíc vás nikdo z cesty nestrhne.

Na samojist (Komec) je limit 5 minut na osobu (10 minut na tým).

Po vylezení jedné cesty na osobu v lini ji prosím uvolněte pro další závodníky ať se vystřídáme a nemusíme čekat.

Vitězem se stane ten, kdo nasbírá nejvíce bodu (5 uiaa=5 bodu, 9uiaa=9bodu).
V Kuřimi se do celkového součtu se sčítají i jednotlivé lezecké linie. (Krátká linie =2 bod, dlouhá linie=3 body, strop/převislá linie = 4 body).
Na Komecu se linie nepočítají. Jsme ve sportovním areálu, tak musíme podávat výkony :-). Vyjímkou budou děti do 9 let (počítáme metry a krátká linie = 1 bod, venkovní linie = 2 body, dlouhá linie = 3 body, cvakací linie = 4 body)

Počítáme i počet ulezených metrů - za každých dosáhnutých 100 metrů na Kuřimi a 200m na Komárově na dvojici vás čeká občerstvení v tekuté či jiné podobě.

U smíšených a ženských dvojic bude bodové zvýhodnění, rovněž počítáme i starší a mladší u dětí. Metry nenásobíme.

Bodové koeficienty vypadají nasledovně: mužský tým: 1, smýšený tým: 1,25, ženský tým: 1,5. Děti do 15 let: 1, děti do 12 let: 1,25, Děti do 9 let: 1,5 děti do 7 let: 1,75. U smíšených věkových týmů to bude zohledněno koeficientem odpovídajícímu průměru.

Vítězem se stáváte ve svých kategoriich ne v týmech v kterých lezete.

Lezení na rychlostrychlost

Závodníci se snaží překonat relativně lehkou cestu v co nejkratším čase. Cílem závodníka je vylézt na konec cesty rychleji než jeho soupeři, o pořadí rozhoduje dosažený čas. Poleze se několik tras souběžně. Časy se vám pak zprůměrují.

Nejlepší závodníci postupují do finále a pokud je to v jejich silách polezou certifikovanou trasu rychlostního lezení. Takže můžete pilně trénovat.

Pískařina staveni

Do těchto závodů bude zařazeno několik různých disciplín. Především to bude pískovcové stavění kde se po vzoru mistrovství světa ve stavění bude soutěžít v ideálně 5-ti členných týmech. Dále se bude soutěžit ve spárovém a širočinovém lezení, pískařském boulderingu, stavění ze sedačky, nahazovní kruhu či lezení rajbáku. Bude to takový den plný poctivé pískařiny

Pravidla pro pískovcové stavění

Kritériem pro vítězství je, aby tým dosáhnul (nalepil nálepku) co nevýše vzhledem k celkové výšce týmu. Před začátkem závodu si vás změříme.

Od druhého patra se stavěči pyramidy nechají jistit stylem top-rope (shora). Soutěžící se nesmí chytat chytů, hran, dírek, expresek, nýtů a vůbec čehokoliv, ani dále popolézat po stěně. Pyramida musí být celistvá. Nemůžou jednotlivé její části levitovat. Pořadatelé podle množství startujících můžou stanovit časový limit pro jednotlivá stavění, můžete mít ale více pokusů.

Všichni zúčastnění se účastní na vlastní nebezpečí.

Pravidla pro další pískařské disciplíny

U stavění ze sedačky a živého přemostění je možné používat jištění, které je součástí cesty (jsou k němu stavěči přicvaknuti) nikoliv však jištění, z důvodu bezpečnosti na top-rope.

Při nahazování kruhu, nezáleží na typu smyčky, kterou je kruh nahozen, počítá se pouze počet pokusů (můžete nahazovat, kulatou smyčkou, plochou i lanem).

U boulderů se klasicky počítá TOP a bude i zóna

Kdo bude chtít, může si všechny tyto disciplíny přijít vyzkoušet na speciální pískovcový workshop, který se bude konat 16 - 19. dubna na L.S.D. Kuřim (Konkrétní info k workshopu bude zveřejněno včas před jeho konáním v Harmonogramu).